Strona Główna
Dla Niej
Dla Niego
Powstawanie perfum
Fazy zapachowe
Jak 'nosić' perfumy
Rodzaje pachnideł
Ciekawostki
Słowniczek
Google


Twój email


Wychowawca kolonijny - serwis poświęcony opiece nad dziećmi w czasie kolonii
Darmowe dzwonki, tapety i inne bajery do Twojej komórki
Strony należą do Lolowo Team

FORUM - kliknij i podyskutuj
Woń perfum zmienia się zależnie od czasu przebywania na skórze. Można to przedstawić za pomocą piramidy (przedstawionej obok), która dzieli się na trzy części tzn. fazy (choć każda z faz ma jeszcze inne nazwy).

I faza (zwana też nutą szczytu, nutą głowy) zapach ulatnia się zaraz po nałożeniu na skórę. Zawierają się w nim najbardziej lotne substancje np. olejki cytrusowe, nuty ziołowe oraz ambra, nuta gałki muszkatołowej.

II faza (zwana też nutą przewodnią, nutą serca) odpowiada jej zapach, który czujemy po 5-30 minutach i zapach ten pozostaje prawie niezmienny przez kilka godzin określany jest przeważnie przez: kwiaty, korzenie, akcenty drzewiaste, owocowe i inne. Każdy zapach nawet męski musi zawierać akcenty kwiatowe inaczej byłby smutny, pozbawiony życia.

III faza (zwana też podstawą) to zapach po ulotnieniu się nuty przewodniej czasem wyczuwalny nawet po kilku dniach a w ubraniach po kilku miesiącach(!). Niektóre produkty perfumeryjne (np. wody kolońskie) zawierają mało nut podstawy więc zapach ulatnia się szybko i nie pozostawia żadnego zapachu. Najbardziej znane składniki podstawy to: drewna sandałowi, cedr, paczula, ambra, piżmo itd.