Strona Główna
Dla Niej
Dla Niego
Powstawanie perfum
Fazy zapachowe
Jak 'nosić' perfumy
Rodzaje pachnideł
Ciekawostki
Słowniczek
Google


Twój email


Wychowawca kolonijny - serwis poświęcony opiece nad dziećmi w czasie kolonii
Darmowe dzwonki, tapety i inne bajery do Twojej komórki
Strony należą do Lolowo Team

FORUM - kliknij i podyskutuj
Rodzaje pachnideł

Olejek, ekstrakt -(parfum) to zapach zawierający 15-30% olejków zapachowych, rozpuszczonych w 90-procentowym alkoholu. Jest on droższy od zwykłych perfum ale wystarczy kilka kropli na skórze...

Woda perfumowana -(Eau de parfum) to perfumy powstałe z rozpuszczenia w 90-procentowym alkoholu etylowym, olejków zapachowych o stężeniu 10-15%. Wody perfumowanej należy używać z umiarem choć obficiej niż olejków.

Woda toaletowa -czy też Eau de toilette to olejki zapachowe o stężeniu 5-10% rozpuszczone w 85-procentowym alkoholu. Ostatnio bardzo popularna szczególnie w naturalnym sprayu.

Woda kolońska -(Eau de cologne) to rozpuszczone w 70-80% alkoholu olejki zapachowe (3-5%). Idealna forma zapachu do pracy (biura) czy na imprezy sportowe.

Woda odświeżająca -Eau de fraiche zawiera niewielką ilość olejków cytrusowych, nadaje się podczas uprawiania sportu dlatego nazywana jest też Eau de sport. Rozpuszczone olejki zapachowe (1-3%) w 70-80-procentowym alkoholu mogą na słońcu wywoływać uczulenia (jak każde perfumy).

Eau... - czasem używa się samego słowa Eau (woda), której właściwości zbliżone są do słabej wody toaletowej. (np. Eau de Rochas, Eau Sauvage)

Woda po goleniu -(After shave, apres resage) jest to najlżejsza forma koncentratu olejków zapachowych zwykle od 2 do 4% i występuje oczywiście wyłącznie w wydaniu dla mężczyzn.Formy występowania

Wyróżnia się różne formy perfum :
 • Spray-oznacza aerozol czyli metalowy pojemnik pod ciśnieniem. Perfum w takiej formie potocznie zwanymi dezodorantami nie obowiązuje data ważności gdyż nie stykają się one z powietrzem
 • Naturalny spray-Natural spray to flakonik z pompką
 • Atomizer-Atomiseur to francuski odpowiednik sprayu
 • Vaporisateur-to z kolei francuski odpowiednik natural spray. Lecz zdarza się odwrotnie!!!

  Domy włoskie i hiszpańskie używają raczej oznaczeń francuskich (atomiseur, vaporisateur), a domy angielskie i niemieckie oznaczeń angielskich (spray, natural spray)

  Przeznaczenie zapachu

  Perfumy przeznaczone są albo dla kobiet albo dla mężczyzn albo dla płci obojga oto jak je rozpoznać:
 • DLA NIEJ- na opakowaniu widnieje napis FOR HER, FOR WOMAN
 • DLA NIEGO- na opakowaniu widnieje napis FOR HIM lub POUR HOMME, FOR MEN
 • DLA PŁCI OBOJGA- na opakowaniu widnieje napis UNISEX